niedziela, 25 lutego 2018

Jak kupić mieszkanie po okazyjnej cenie?


Jeżeli chcemy inwestować na rynku nieruchomości musimy umieć znajdować nieruchomości poniżej ceny rynkowej. Podstawowe prawo dotyczące inwestowania w nieruchomości głosi: Na nieruchomościach zarabiamy w momencie ich kupna a nie sprzedaży. Należy to rozumieć dosłownie, jeżeli nie kupimy mieszkania w dobrej cenie to możemy zapomnieć o zyskach i cała "inwestycja" może szybko stać się źródłem problemów np. gdy stopy procentowe pójdą w gorę i wzrośnie rata kredytu.
Po pierwsze jeśli chcemy znaleźć mieszkanie poniżej ceny rynkowej, należy ceny rynkowe... znać  😎
Początkujący inwestor powinien skupić się na jednej dzielnicy i przeglądać możliwie dużo ogłoszeń aby wyrobić sobie opinie. Musi też pamiętać o drugiej ważnej zasadzie: 100:10:1 co znaczy że 100 mieszkań musimy obejrzeć (mogą to być oferty w internecie)  na 10 mieszkań musimy złożyć ofertę i 1 mieszkanie kupić.
Gdzie szukać mieszkań?
Najłatwiej na serwisach ogłoszeniowych np Otodom, Gratka, Gumtree, Domiporta itd. Ale zazwyczaj najlepsze okazję nie trafiają do internetu, pośrednik znajduję na okazyjną nieruchomość szybko kupca w bazie swoich klientów i nie ma potrzeby reklamować jej w internecie i użerać się z wybrzydzającymi kupcami. Dlatego dobrym pomysłem jeż budowanie dobrych relacji z pośrednikami, przedstawienie im dokładnie czego, gdzie i za ile potrzebujemy. Budowanie takich relacji niestety trwa, ale musimy się tego podjąć.
Na początku będzie trudno przekonać pośrednika, że jesteśmy poważnymi inwestorami, a nie "oglądaczami". Musi być pewny że jak do nas zadzwoni i będzie miał to co "zamówiliśmy" to nie będziemy grymasić tylko sprawnie przeprowadzimy transakcję i szybko zapłacimy umówioną prowizje. W przeciwnym razie nie będzie sobie głowy zawracał i do nas nawet nie zadzwoni.

Alternatywą do przeglądania ofert na rożnych portalach jest korzystanie z  programów które zrobią to za nas. Przefiltrują ogłoszenia na wszystkich portalach i wybiorą tylko te, które spełniają nasze kryteria. Takimi programami są min Sads.pl czy Moniter.pl

Okazje inwestycyjne cały czas są dostępne, ale nie każdy jest w stanie je rozpoznać. Tańsze są mieszkania z rożnymi wadami np. zadłużone, z wadą prawną ale również mieszkania z kiepskim rozkładem, ponieważ jest dużo mniej chętnych aby je nabyć. Jeżeli jesteśmy w stanie rozwiązać problemy kupujących to na pewno zarobimy.
My skupiamy się na podnoszeniu wartości kupowanych mieszkań. Szukamy takich w których można stworzyć dodatkowy pokój albo dwa :) (co znacząco podnosi stopę zwrotu przy wynajmie mieszkania na pokoje).
W śród osób flipujących bardzo popularne są mieszkania w których można unowocześnić/poprawić rozkład albo większe kawalerki które można przebić na dwupokojowe mieszkanie.

Gdy już znajdziemy odpowiednie mieszkanie które spełnia nasze wymagania pozostaje nam negocjować cenę. Zazwyczaj sprzedający są gotowi do negocjacji i jeśli tylko my dostrzegliśmy potencjał w mieszkaniu (nie będziemy się musieli przelicytowywać z innym inwestorem ) to mamy duże szanse na sukces.
O sposobach negocjacji nie będę się rozpisywał, jest wiele książek na ten temat min książki R. Cialdini'ego, R.Mayera, G. Kennedy'ego czy polskich autorów W. Woźniczki i M. Dutko
Ja polecę jedną wg. mnie najważniejszą pozycje, która nie jest stricte książką o negocjacjach ale bez stosowania zasad w niej zawartych daleko nie zajdziemy. Mowa o Książce Dale Carnagiego "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi". Mimo, że została wydana w 1936r. nic nie straciła ze swojej aktualności.
Zasady w niej opisane wydają się oczywiste, ale bardzo trudno jest według nich żyć, a na prawdę warto.
W książce jest wiele przykładów z życia, które obrazują ile wartości wniesie w nasze życie przestrzeganie opisanych zasad.
Od dawna wiadomo, że ludzie wolą robić interesy z kimś kogo lubią, nawet wszystkie sztuczki opisane w książkach o negocjacjach nie pomogą jeśli właściciel mieszkania nas nie polubi.
Aby odnieść sukces, trzeba tylko dobrze robić robotę i być porządnym człowiekiem.
Zakup tej książki to najlepiej zainwestowane 10 zł w moim życiu 😎


Zasada 1.
➥Nie Krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj.
Zasada 2.
➥Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.
Zasada 3.
➥Wzbudź w innych szczere chęci.
Zasada 4.
➥Okazuj ludziom szczere zainteresowanie.
Początkującym polecam obejrzenie filmu Państwo Piesto. Materiał wyczerpuje temat negocjacji.
Nie zgadzam się tylko z opinią o książce Wojtka Woźniczki (którą polecam jako lekturę uzupełniającą ), poza tym nie mam zastrzeżeń.Mam ambicje aby blog Wolny Pokój był kompendium wiedzy dla początkującego inwestora. Jeżeli uważasz, że to co robię jest wartościowe to polub fanpage na Facebooku i zapisz się na newsletter aby nie przegapić kolejnych wpisów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mieszkanie w klatce obok.

Kolejny remont za nami... Negocjacje z właścicielem trwały prawie miesiąc i już wątpiliśmy w  ich powodzenie, ale ostatecznie się udał...